Napirenden a diákság érdekei

A 2014-es Országos Diákparlament után, az idén ismét az a megtiszteltetés ért, hogy a Szolnok Városi Kollégiumot - azon belül az Arany János programot - és Szolnok megyét képviselhettem Székesfehérváron.

Péntek kora délután érkeztünk meg a diákparlamentnek otthont adó királyok városába, Székesfehérvárra. A Vörösmarty Színházban rendezett nyitó plenáris ülést a diákparlamentek főszervezője, Mészáros Attila vezette le. Megismerhettük a város legfőbb vezetőit, a köznevelésért felelős helyettes államtitkárt. Általuk betekintést nyerhettünk a székesfehérvári diákéletbe, az országos diákparlamentek történetébe és munkájába. Egy hangulatos étteremben elfogyasztott vacsora után négy különböző helyszínen vettünk részt - köznevelési, felsőoktatási, szakképzési és digitális oktatás - fórumokon. Mindegyik fórumon felelős politikusokkal folytathattunk eszmecserét.

Szombat délelőtt szekcióüléseken vettünk részt, csoportonként 15-20 fővel. Elsődleges feladatunk volt a megyei gyűlésekről hozott ajánlások átbeszélése, a  problémák lehetséges megoldása, érdekeink egyeztetése, a szekció támájához kapcsolódó tréningek (pályaorientáció, csapatépítés, konfliktuskezelés…). Városismereti játékkal kezdtük a délutánt, melynek keretében egyénileg vagy csoportosan felkerestük Székesfehérvár nevezetességeit. A szervezők még élvezetesebbé tették a játékot egy telefonos alkalmazás segítségével, amely közös információs és kommunikációs felületet is biztosított a három napra. A játékot egy közös Flash Mob zárta az országalma körül. A gyönyörű idő és a kellemes szabadtéri programnak köszönhetően újult energiával vetettük bele magunkat a délutáni munkába. Szekcióm engem jelölt ki, hogy képviseljem összefoglalt ajánlásainkat, így kerültem be az este ülésező szerkesztőbizottságba A többi delegált változatos programokon vehetett részt, például koncert, táncház, slam poetry, élő graffiti.

Néhány szekcióvezető segítségével és dr. Jásper András, a Diákközéletért Alapítvány kuratóriumi elnöke vezetésével megkezdtük az ülésezést. Egész éjszakán át elemeztük ajánlásainkat, vitattuk álláspontjainkat. Reggel hét órára összeállt az 52 pontot tartalmazó ajánláslista, melyet alig egy órán belül már mindenki a kezében tarthatott, olvashatta éjszakai munkánk eredményét. Vasárnap délelőtt került sor a záró plenáris ülésre, ahol a szerkesztőbizottság vezetője az országos diákparlament elé terjesztette és megszavaztatta az 52 pontot. Kulcskérdésnek számított az előrehozott érettségi rendszere, a készségtantárgyak bevezetésének újragondolása, a közétkeztetés felülvizsgálata, az intézmények infrastrukturális fejlesztése. Két kivétellel a pontok támogatást nyertek, így a végeredmény 50 ajánlás lett, melyet egyik társammal nekem volt szerencsém átnyújtani a színpadon Palkovics László államtitkár úrnak, aki ajánlásainkat továbbítja a minisztérium felé.

A záró plenáris ülésen hivatalosan is megalakult az Országos Diáktanács, amely a megyei diákparlamenteken legtöbb szavazatot kapott delegáltakból áll. Magam is a diáktanács tagja lettem, így részt vehetek abban a munkában, amely elsősorban a kapcsolattartásról, a megfogalmazott ajánlásaink nyomon követéséről szól a diákparlamentek között.

Bízom benne, hogy a diákság érdekeinek méltó képviseletével, minden területen elmozdulás történik, az oktatásban látványos fejlődés indul. A 2017-es Országos Diákparlament remekül megszervezett, hasznos három napot tudhat maga mögött. Mindenkinek köszönöm az együttműködést, a közösségi élményeket.

Kamuti Harmat

Képgaléria

JNSZ megye
küldöttek
csoportkép
ODP

Diavetítés indítása

Kezdőlap              Hírarchívum

Generated by iWebAlbum
loading